Requiescat in Pace

Monsenyör Ruben TIERRABLANCA GONZALEZ OFM

 

         Pek Muhterem Monsenyör Ruben TIERRABLANCA GONZALEZ OFM Meksika’nın Celaya Episkoposluk Bölgesine bağlı Cortazar’da 24 ağustos 1952’de Julio TIERRABLANCA ve Maria GONZALEZ’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta öğrenim için doğduğu yerde, Fransiscan Pio Mariano Seminerine katıldıktan sonra 22 Ağustos 1970’te rahip adayı oldu. Queretaro, Meksika’da Collegio Santa Cruz’da eğitim gördü ve teoloji ve felsefe eğitimi için El Paso Teksas, ABD’de Saint Anthony seminerine devam etti.  Ardından Roma, İtalya’da Papalık Kutsal Kitap Enstitüsü’ne katıldı.

       2 Ağustos 1977’de Minör Fransisken Tarikatı’na katıldı ve 29 Haziran 1978’de doğduğu şehir Cortazar’da rahip olarak atandı.

       Monsenyör Ruben TIERRABLANCA GONZALEZ 2003 yılında İstanbul Santa Maria Draperis Kilisesinde Minör Fransisken rahiplerin başrahibi olarak atandı.  Türkiye Ekümenzim ve Dinlerarası Diyalog için Uluslararası Kardeşlik Başkanı olarak görev aldı. 2018 yılından beri Türkiye Katolikleri Ruhani Reisler Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

    Monsenyör Ruben bir süredir yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle hastanede tedavi görmekteydi. Dün gece saat 23.42’de Covid-19’a bağlı çoklu organ yetmezliği yüzünden vefat etti.