27 ARALIK HAVARİ AZİZ YUHANNA BAYRAMI

 
 
 
 
 <!--  /* Font Definitions */  @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-469750017 -1073732485 9 0 511 0;} @font-face {font-family:Cambria; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536869121 1107305727 33554432 0 415 0;}  /* Style Definitions */  p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:8.0pt; margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page WordSection1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} --> 
 27 ARALIK
 AZİZ YUHANNA, HAVARİ VE İNCİLCİ
 Bayram
 _______________
 TANRI’YI ÖVMEYE DAVET 
 Nak. 
 Davet Mezmuru: Mezmur 95 veya Mezmur 100, s. 
 _______________
  
 Okumalar Övgü Duaları
  
 İLAHİ
 Mesih’in elçileri,
 Rabbin kutsal şehrinin
 Sütunu ve temeli!
         Celile’nin, değersiz
         Köylerden gelen sizler
         Yüce şana çıktınız. ¬
 Yeni kutsal Kudüs’te
 Kabul ediyor sizi
 Pak Kuzu’nun ışığı.
      Söz ve kanla toplanmış
      Kilise şenlik ile
      Alkışlar sizi coşkuyla;
 Yeryüzünde ektiğiniz
 Tohumun bolca ürün
 Vermesini arzular.
     Övgü, şan Mesih İsa’ya,
     Kutsal Ruh’la birlikte
     Çağlardan çağlara dek. Amin.
  
  
 1. Nak. Tanrı’nın Kelamı olan Mesih İsa’ya tanıklık eden Yuhanna, görmüş olduğu her şeyi bize bildirdi.                                   
  
 MEZMUR 19 A
  
 Gökler Tanrı’nın görkemini açıklamakta, *
 Gökkubbe ellerinin eserini duyurmakta.
 Gün güne söz söyler, *
 Gece geceye bilgi verir.
 Ne söz geçer orada, ne de konuşma, *
 Sesleri duyulmaz.
 Ama sesleri yeryüzünü dolaşır, *
 Sözleri dünyanın dört bucağına ulaşır. ¬
  
 Güneş için göklerde çadır kurdu Tanrı. †
 Gerdekten çıkan güveye benzer güneş, *
 Koşuya çıkacak atlet gibi sevinir.
  
 Göğün bir ucundan çıkar, †
 Öbür ucuna döner, *
 Hiçbir şey gizlenmez sıcaklığından.
  
 1. Nak. Tanrı’nın Kelamı olan Mesih İsa’ya tanıklık eden Yuhanna, görmüş olduğu her şeyi bize bildirdi. 
  
 2. Nak. İsa’nın sevdiği öğrenci, oydu. 
  
 MEZMUR 64
  
 Ey Tanrı, kulak ver sesime yakındığım zaman, *
 Hayatımı düşman korkusundan koru.
 Kötülerin gizli tasarılarından, *
 O suçlu güruhun şamatasından esirge beni.
  
 Onlar dillerini kılıç gibi bilemiş, *
 Acı sözlerini ok gibi hedefe yöneltmişler,
 Pusularından masum insanın üzerine atmak için. *
 Ansızın vururlar, hiç çekinmeden.
  
 Birbirlerini kötülük yapmaya iter, †
 Gizli tuzaklar tasarlarken, *
 “Kim görecek?” derler.
  
 Haksızlık yapmayı düşünür, *
 “Kusursuz bir plan yaptık!” derler.
  
 İnsanın içi ve yüreği derin bir sırdır, bilinmez. †
 Ama Tanrı onlara ok atacak, *
 Ansızın yaralanacaklar.
  
 Dilleri yüzünden yıkıma uğrayacaklar, *
 Hallerini gören herkes alayla baş sallayacak.
 Bütün insanlar korkuya kapılacak, *
 Tanrı’nın işini duyuracak,
  
 Onun yaptıkları üzerinde düşünecekler. *
 Doğru insan Rabde sevinç bulacak,
 Ona sığınacak, 
 Bütün temiz yürekliler onu övecek.
  
 2. Nak. İsa’nın sevdiği öğrenci, oydu. 
 3. Nak. Akşam Yemeği sırasında, Yuhanna başını Rab’-bin göğsüne yasladı. Mutlu Havari’ye, Mesih İsa’nın gizemi açıklandı. 
  
 MEZMUR 99
 Rab egemenlik sürüyor, titresin halklar! †
 Keruvlar arasında tahtına oturmuş, *
 Sarsılsın yeryüzü! 
  
 Rab Sion’da uludur, *
 Yücedir o, bütün halklara egemendir
 Övsünler büyük, müthiş adını! *
 O kutsaldır. 
  
 Ey adaleti seven güçlü kral, *
 Eşitliği sen sağladın,
 Yakup soyunda doğru ve adil olanı sen yaptın. *
 Yüceltin Tanrımız Rab’bi, 
  
 Ayaklarının taburesi önünde tapının! *
 O kutsaldır. 
 Musa’yla Harun onun kahinlerindendi, *
 Samuel de ona yakaranlar arasında. 
  
 Rab’be seslenirlerdi, *
 O da yanıtlardı. 
  
 Bulut sütunu içinden onlarla konuştu, †
 Uydular onun buyruklarına, *
 Kendilerine verdiği kurallara.
  
 Ya Rab Tanrımız, yanıt verdin onlara; †
 Bağışlayıcı bir Tanrı oldun, *
 Ama yaptıkları kötülüğü cezasız bırakmadın.
  
 Tanrımız Rab’bi yüceltin, †
 Tapının ona kutsal dağında! *
 Çünkü Tanrımız Rab kutsaldır.
  
 3. Nak. Akşam Yemeği sırasında, Yuhanna başını Rab’-bin göğsüne yasladı. *Ne mutlu havariye; ona, Mesih İsa’nın gizemi açıklandı. 
  
 ¥ Onlar Rab’bin kudretini.
 ¶ Ve yaptığı işleri bildirdiler. 
  
 BİRİNCİ OKUMA
  
 AzizYuhanna’nın 1. Mektubundan                                                              1, 1 -2, 3
  
 Yaşamın Sözü ve Tanrı’nın Işığı
 Yaşam Sözü'yle ilgili olarak başlangıçtan beri var olanı, işittiğimizi, gözlerimizle gördüğümüzü, seyredip ellerimizle dokunduğumuzu duyuruyoruz. Yaşam açıkça göründü, onu gördük ve ona tanıklık ediyoruz. Baba'yla birlikte olup bize görünmüş olan sonsuz Yaşam'ı size duyuruyoruz. Evet, sizin de bizlerle paydaşlığınız olsun diye gördüğümüzü, işittiğimizi size duyuruyoruz. Bizim paydaşlığımız da Baba'yla ve Oğlu İsa Mesih'ledir. Bunları size, sevincimiz tam olsun diye yazıyoruz.
 Mesih'ten işittiğimiz ve şimdi size ilettiğimiz bildiri şudur: Tanrı ışıktır, onda hiç karanlık yoktur. Onunla paydaşlığımız var deyip de karanlıkta yürürsek, yalan söylemiş, gerçeğe uymamış oluruz. Ama o ışıkta olduğu gibi biz de ışıkta yürürsek, birbirimizle paydaşlı-ğımız olur ve Oğlu İsa'nın kanı bizi her günahtan arındırır.
 Günahımız yok dersek, kendimizi aldatırız, içimizde gerçek olmaz. Ama günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır.  Günah işlemedik dersek, onu yalancı durumuna düşürmüş oluruz; onun sözü içimizde olmaz.
 Yavrularım, bunları size günah işlemeyesiniz diye yazıyorum. Ama içimizden biri günah işlerse, adil olan İsa Mesih bizi Baba'nın önünde savunur. O günahlarımızı, yalnız bizim günahlarımızı değil, bütün dün-yanın günahlarını da bağışlatan kurbandır. Buyruklarını yerine getirirsek, onu tanıdığımızdan emin olabiliriz.
  
 RESPONSORİUM                                                                                               1. Yu. 1, 2. 4; Yu. 20, 31
 ¥ Yaşam açıkça göründü, onu gördük ve ona tanıklık ediyoruz. Baba'yla birlikte olup bize görünmüş olan sonsuz Yaşam'ı size duyuruyoruz. * Bunları size, se-vincimiz tam olsun diye yazıyoruz.
 ¶ Bunlar, İsa'nın, Tanrı'nın Oğlu Mesih olduğuna iman edesiniz ve iman ederek onun adıyla yaşama kavuşa-sınız diye yazılmıştır.
 ¥ Bunları size, sevincimiz tam olsun diye yazıyoruz.
  
 İKİNCİ OKUMA 
  Augustinus, Yuhanna'nın 1. Mektubu Üstüne Vaaz, 1, 3
  
 Yaşam beden alıp kendini gösterdi
 "Başlangıçtan beri var olan, işittiğimiz, gözlerimizle gördüğümüz, ellerimizle dokunduğumuz, Yaşam Sözü'dür." Söz insan olup aramızda yaşamasaydı, Yaşam Sözü'ne kim eliyle dokunabilir?
 Şimdi ellerimizle dokunabilmemiz için ten olan bu Söz, önce Bakire Meryem'in rahminde ten oldu. Ancak Söz olmaya o anda başlamadı. Çünkü o, Aziz Yuhanna'nın dediği gibi, başlangıçtan beri var idi. Görüyorsunuz, Yuhanna'nın Mektubu, İncil'ini doğruluyor. İncil'inin başındaki sözleri vaktinde okumuştunuz: "Başlangıçta Söz vardı ve Söz Tanrı ile birlikte idi."
 Bazıları Yaşam Sözü'nü, ellerin dokunduğu Mesih'in bedenini değil de Mesih'i belirlemek için kullanılan herhangi bir ibare olarak görebilirler. Ancak devamını dinleyin: "Evet, yaşam belirdi". Öyle ise Mesih, Yaşam Sözü'dür.
 Bu yaşam nasıl belirdi. Çünkü başlangıçtan beri var olmasına karşın, kendini insanlara değil, ondan ekmekleriymiş gibi gıda alan meleklere belli etti. Kutsal Kitap'ın dediği gibi: "İnsan, meleklerin ekmeğini yedi."
 O halde, yaşam kendini bizzat bedende belli etti: Yal-nız kalple görünür bir gerçeğin kalplere şifa verebilmesi için, gözle de görünür hale gelmesini sağlamak üzere belirme durumuna getirildi. Çünkü Sözü ancak kalp görür, bedeni ise gözler de görebilir. Sözü görmemize olanak veren bedendi. Söz ten oldu. Görebileceğimiz bir ten, içimizde Sözü görebilenin şifa bulması içindi.
 Tanıklık ederiz, diyor Yuhanna: Peder ile birlikte olan ve kendini bizde belli eden, daha açık bir ifade ile bize görünmüş olan bu ölümsüz yaşamı size ilan ediyoruz.
 "Gördüğümüzü ve işittiğimizi size ilan ediyoruz." Sevginizin dikkatini çekiyoruz: Gördüğümüzü ve işittiğimizi size ilan ediyoruz. Onlar Rabbin kendisinin bedenen var olduğunu gördüler, ağzından çıkan sözleri işittiler ve bunları bize ilan ettiler. Biz ise işittikse de görmedik.
 Yani biz şimdi işitenlerden aşağı mı kalmış oluyoruz? O halde, neden "Siz de bizimle birlik halinde olasınız diye" sözlerini ekliyor? Onlar gördü, biz görmedik. Ancak yine onlarla birlik halindeyiz. Çünkü inancımız ortak.
 "Ve beraberliğimiz Peder'le ve Oğlu İsa Mesih'ledir. Yuhanna şunları ekliyor: Bunları biz size, sevinciniz tam olsun diye yazıyoruz." Sevincin tam olması ise onun yanında beraberliğe, sevgiye, birliğe bağlıdır.
  
 RESPONSORİUM                 
 ¥ Akşam Yemeği sırasında, Yuhanna başını Rab’bin göğsüne yasladı. * Ne mutlu havariye; ona, Mesih İsa’-nın gizemi açıklandı. 
 ¶ Mesih İsa’nın delinen böğründen akan suda, İncil’in yaşam suyu vardı.
 ¥ Mutlu Havari; Mesih İsa’nın gizemi açıklandı. 
  
 İncil: Yuhanna 20, 2-8
  
 Dua Sabah Övgüsü’nde.
   
 
 
 
 
 <!--  /* Font Definitions */  @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-469750017 -1073732485 9 0 511 0;} @font-face {font-family:Cambria; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536869121 1107305727 33554432 0 415 0;}  /* Style Definitions */  p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:8.0pt; margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page WordSection1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} --> 
 Sabah Övgü Duaları
  
 İlahi  
 Mesih’in elçileri,
 Rabbin kutsal şehrinin
 Sütunu ve temeli!
 Celile’nin, değersiz
 Köylerden gelen sizler
 Yüce şana çıktınız.
 Yeni kutsal Kudüs’te
 Kabul ediyor sizi
 Pak Kuzu’nun ışığı.
       Söz ve kanla toplanmış
       Kilise şenlik ile
       Alkışlar sizi coşkuyla;
 Yeryüzünde ektiğiniz
 Tohumun bolca ürün
 Vermesini arzular.
 Övgü, şan Mesih İsa’ya,
 Kutsal Ruh’la birlikte
 Çağlardan çağlara dek. Amin.
  
  
 1. Nak. Havari ve İncili yazan Yuhanna, Mesih İsa’yı bütün sevgisiyle takip etti; Mesih İsa ise onu sevip seçti.
  
 MEZMUR 63, 1-8  Ruhum Rab’be susadı.                      
 Kilise Kurtarıcısına susadı, ebedi yaşam için fışkıran yaşam suyunun pınarından içmek için özlem duyuyor. (bk. Cassiodoro)
 Ey Tanrı, sensin benim Tanrım, *
 Seni çok özlüyorum, 
  
 Canım sana susamış, †
 Kurak, yorucu, susuz bir diyarda, *
 Bütün varlığımla seni arıyorum.
  
 Kutsal yerde baktım sana,*
 Gücünü, görkemini görmek için. 
 Senin sevgin yaşamdan iyidir, *
 Bu yüzden dudaklarım seni yüceltir.
  
 Ömrümce sana övgüler sunacağım,*
 Senin adınla ellerimi kaldıracağım.
 Zengin yiyeceklere doyarcasına doyacağım sana,*
 Şakıyan dudaklarla ağzım sana övgüler sunacak.
  
 Yatağıma uzanınca seni anarım,*
 Gece boyunca derin derin seni düşünürüm.
 Çünkü sen bana yardımcı oldun,*
 Kanatlarının gölgesinde sevincimi dile getiririm.
  
 Canım sana sımsıkı sarılır,*
 Sağ elin bana destek olur.
  
 1. Nak. Havari ve İncili yazan Yuhanna, Mesih İsa’yı bütün sevgisiyle takip etti; Mesih İsa ise onu sevip seçti.
  
 2. Nak. Mesih İsa haç üzerindeyken en çok sevdiği Yuhanna’ya, annesini emanet etti. 
  
 EZGİ Dan. 3, 57-88, 56    Her yaratık Rab’bi övsün
  
 Allahımıza övgüler sunun siz onun bütün kulları. (Va. 19, 5)
 Tüm evren, Rab’bi kutsa; *
 Onu ulu kıl ve sonsuza dek öv.
 Rab’bin melekleri! Hepiniz Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Gök kubbenin üstündeki yağmurlar! Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün. 
 Gökteki güçler, hepiniz Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Güneş ve ay, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Gökteki yıldızlar, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Sağanak halinde yağmurlar ve çiğ damlaları, †
 Hepiniz Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Rüzgarlar, hepiniz Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Ateş ve ısı! Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Zehir gibi soğuk ve kavuran ısı, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Çiğ damlaları ve sulu sepken kar, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Don ve soğuk, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Günler ve geceler, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Gün ışığı ve karanlık, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.-
 Buz ve kar, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Yıldırım ve fırtına alameti bulurlar, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Bırakın da yeryüzü Rab’bi kutsasın; *
 Onu ulu kılsın ve sonsuza dek övsün. ¬
  
 Dağlar ve tepeler, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Yeryüzünde yetişen her şey Rab’bi kutsasın; *
 Onu ulu kılsın ve sonsuza dek övsün.
  
 Göller ve ırmaklar, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Su kaynakları, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Balinalar ve deniz hayvanları, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün. 
 Tüm kuşlar, hepiniz Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Tüm sığırlar ve yabanıl hayvanlar, †
 Hepiniz Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Yeryüzündeki tüm insanlar, Rab’bi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 İsrail ulusu, Rab’bini kutsa; *
 Onu ulu kıl ve sonsuza dek övün.
  
 Rab’bin kahinleri, Rab’binizi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
 Rab’bin kulları! Rab’binizi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Tüm insanlar, Rab’binizi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Kutsal ve alçakgönüllü olan kişiler, †
 Rab’binizi yüceltin; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Ananya, Azarya ve Mişael, †
 Rab’binizi kutsayın; *
 Onu ulu kılın ve sonsuza dek övün.
  
 Peder, Oğul ve Kutsal Ruh *
 Sonsuza dek yüceltilsin ve ulu kılınsın.
  
 Rab, gökkubbede seni övsünler, †
 Sonsuza dek herşeyin ötesinde,
 Seni yüceltsinler ve ulu kılsınlar.
  
 2. Nak. Mesih İsa haç üzerindeyken en çok sevdiği Yuhanna’ya, annesini emanet etti. ,
  
 3. Nak. Mesih’in sevdiği öğrenci söyledi: O Rab’dir, alleluya!
 MEZMUR 149                
 Kilisenin ve yeni halkın evlatları, KralınızMesih’i yüceltin. (Esichio)
 Rab’be övgüler sunun!*
 Rab’be yeni bir ezgi söyleyin, 
 Sadık kullarının toplantısında *
 Onu ezgilerle övün!
  
 İsrail Yaratıcısı’nda sevinç bulsun,*
 Siyon halkı Kralları’yla coşsun!
 Dans ederek övgüler sunsunlar onun adına,*
 Tef ve lir çalarak onu ilahilerle övsünler!
  
 Çünkü Rab halkından hoşlanır,*
 Alçakgönüllüleri zafer tacıyla süsler.
 Bu onurla mutlu olsun sadık kulları,*
 Sevinç ezgileri okusunlar yataklarında!
  
 Ağızlarında Tanrı’ya yüce övgüler, †
 Ellerinde iki ağızlı kılıçla *
 Uluslardan öç alsınlar,
  
 Halkları cezalandırsınlar, †
 Krallarını zincire,*
 Soylularını prangaya vursunlar!
  
 Yazılan kararı onlara uygulasınlar!*
 Bütün sadık kulları için onurdur bu.
  
 3. Nak. Mesih’in sevdiği öğrenci söyledi: O Rab’dir, alleluya!
  
 KISA OKUMA                                                                                                            Ha. İş.4, 19-20
 Ama Petrus'la Yuhanna şöyle karşılık verdiler: "Tan-rı'nın önünde, Tanrı'nın sözünü değil de sizin sözünüzü dinlemek doğru mudur, kendiniz karar verin. Biz gördüklerimizi ve işittiklerimizi anlatmadan edemeyiz."
  
 KARŞILIKLI HAMDETME
 ¥ Sen onları önder atadın. * Kendi halkın arasında. 
 ~ Sen onları önder atadın. Kendi halkın arasında. 
 ¶ Ey Rab, daima senin adını anımsatacaklar.
 ~ Kendi halkın arasında.
 Peder’e Oğul’a ve Kutsal Ruh’a şan ve şeref olsun.
 ~ Sen onları önder atadın. Kendi halkın arasında.
  
 Benedictus Nak.
 Kelam vücut buldu, gerçekle dolu olarak aramızda yaşadı. Onun yüceliğini gördük, alleluya!
  
 YAKARMALAR
 Diri Tanrı’nın mabedini oluşturmak için havarilerin temeline dayanarak, imanla dua edelim: Ya Rab Kili-se’ni anımsa.        
 Kutsal Peder, havarilerin dirilmiş Oğlu’nun ilk tanık-ları olmalarını isteyen sen,
 -bizlerin de onun dirilişinin tanıkları olmamızı sağla.
 Oğlun’u, fakirlere iyi haberi duyurması için gönderen sen, 
 - İncil’in tüm insanlara bildirilmesini ve ilan edilmesini sağla.                                    
 Oğlun’u, sonsuz yaşamın tohumunu ekmesi için gönderen sen, 
 - İncil’in işçilerine bol bol hasat ver.
 Oğlun’u, kanıyla tüm insanları seninle barıştırması için feda ettin, 
 - hepimizin bu barışı kabul etmek için çalışmasını sağla. 
  
 Göklerdeki Pederimiz.
  
 DUA 
 Yüce Tanrı havari Yuhanna aracılığıyla Oğlu’nun gizemli derinliğini açıklamak isteyen sen, onun  Kilisen-de vaazettiği Söz’ü bizlerin de derince anlamamızı sağla. Tanrı olan o, Kutsal Ruh’un birliğinde asırlar boyunca hükmeder. Amin.