Efkaristiya Bayramı, Polonezköy Notre Dame de Czestochowa Kilisesinde Kutlandı.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi, Efkaristiya Bayramını, geçtiğimiz Pazar günü, 11 Haziran 2023 tarihinde Polonzeköy’de kutladı.

Her yıl tüm İstanbul Latin Katolik Cemaatinin katılımı ile Polonzeköy’de kutlanan Corpus Christi (Efkaristiya) Bayramı’na bu sene de tüm kiliselerden katılım oldu.

İstanbul Episkoposluk Bölgesi Pastoral Konseyi’nin organize ettiği ve Polonezköy Cemaatinin katkılarıyla kutlanan bu büyük bayramda Kilise cemaati birbiri ile kaynaşma fırsatı bulurken, gençler ve çocuklar da keyifli saatler geçirdi.

Polonezköy Notre Dame de Czestochowa Kilisesinde, CET Başkanı ve İzmir Metropolitan Başepiskoposu Mons. Martin KMETEC başkanlığında Efkaristiya Ayini kutlandı.

Ayinin ardından Efkaristiya Tapınması yapıldı.

Tapınmanın ardından Kilise bahçesinde kardeşlik içinde yapılan piknikte sadece yiyecekler değil, Rab’bin sevgisi de paylaşıldı.

Öğleden sonra, Pastoral ekibin hazırladığı sorular üzerinde fikir alışverişi yapmak üzere konuşulan dillere göre gruplar ayrıldı. Ekip hazır bulunanlarla şu soruları paylaştı:

 “Sinodal (Birlikte Yol alma) süreçte Türkiye Kilisesinin gerçeğini gördük. Zenginliklerimizle ve zayıflıklarımızla yüzleştik.Bu noktada üzerimize düşen sorumluluğu nasıl yaşıyoruz?

Bunu anlamak için kişisel olarak kilisemizde kendimizi nerede görüyoruz?

Kilisemize kişisel olarak ne katıyoruz?” soruları üstüne fikir alışverişi yapıldı.

Bu fikir alışverişlerinden çıkan sonuçlar kısa bir özet halinde paylaşıldı. Verilen cevaplar, puzzle haline getirilen bir ikonanın arkasına yapıştırıldı ve bir araya getirildiğinde ortaya çıkan tabloyu çocuklar sundular.

Çocukların yaptığı küçük bir dans gösterisinden sonra İstanbul Havarisel Vekili Mons. Massimiliano PALINURO, CET Başkanı ve İzmir Metropolitan Başepiskoposu Mons. Martin KMETEC’e İstanbul’un Koruyucu Azizi Papa XXIII. Yuhanna’nın madalyonunu hediye etti.

Mons. KMETEC de Caritas Türkiye Direktörlüğü’ndeki görevini dört yıl boyunca başarı ile sürdüren ve artık görevini devreden Nadir Nadhim’e de Aziz Papa XXIII. Yuhanna’nın madalyonundan hediye ederek Türkiye Katolik Kilisesi adına teşekkür etti. 

Efkaristiya Tapınmasının ardından son takdis ile İstanbul Latin Katolik Cemaati Polonezköy’den kardeşlik ve birlik duyguları içinde şükranla ayrıldı.

Bu özel günden bazı fotoğraflar:

Photocredit: Alfonso Zamuner