PADRE LUIGI 100 YAŞINDA EBEDİYETE İNTİKAL ETTİ

Sevgili Kardeşler, Hastane sessizliğinde, acı dolu günlerin ardından Padre Luigi Iannitto 100 yaşında (Doğumu 5 Ocak 1921) aramızdan ayrıldı. Ebedi huzuru için dua ediyoruz.

______

CURRICULUM VITAE

Padre Luigi Iannitto, 5 Ocak 1921 tarihinde Montagano (CB)’da doğdu. Penne (PE)’de 5 yıllık bir deneme süresinden sonra 3 Ekim 1938’de Assisi’de aday rahipliğe girdi.  4 Ekim 1939’da geçici yemin etti, 12 Aralık 1942’de rahiplik yemini etti. Assisi’deki çalışmalarından sonra Roma’da Via St. Teodoro’daki Collegio Serafico’da 1945 – 1949 yılları arasında teoloji lisansı ile hazırlıklarına devam etti.

L’Aquila’da Mahalli Kilise Başrahibi (1966 -1973), lisede teoloji öğretmeni,Ruhbanların Rektörü ve rahip adayı öğretmenlerinin, Rahip okulu adaylarının rektörlüğünü yaptı üç yıl boyunca episkoposluk bölgesi sekreterliği ve saymanlığı ve 1969’da Capitolo Generale’ye katılarak Custos Custodum  görevini üstlendi.

1973’te Türkiye’ye geldi. 25 yıl kilise başrahipliği yaptı. Derin bir Hristiyan eğitimi vermek üzere çeşitli gruplar oluşturdu (Focolarini, Neokatekümena, çeşitli faaliyetlerin yapıldığı gruplar) ve İslam ile diyalog için çeşitli toplantılar düzenledi.

Müslümanlarla iletişim kurabilmek için Türkçe çalışmalarına katıldı. Türk topraklarında pastoral görevin somutlaşabilmesi için yerel dilde yayınlar yapma konusunda büyük bir gayretle çalıştı (Kutsal Ayin Kitabı, çocuklar ve yetişkinler için Din ve Ahlak İlkeleri Kitabı, kullanılabilen tek baskı olan Katolik cemaatinin yararlanması için Deuterokanonik kitapların çevirisi, aylık dergi olarak Sent Antuan Dostu) le birlikte  yaklaşık katolik öğretisi ile alakalı kitaplar, Kilise Babalarından eserler, azizler hakkında kitaplar, Türkçe Breviarium (Günlük Övgü Duaları, Saatlerin Övgüsü,  Akşam Övgü Duaları, Dört Haftalık Mezmurlar ve Ölüler için Dualar) gibi 40’tan fazla kitabı Türkçe’ye kazandırdı.

_______

Bize kardeş olarak böyle bir kişiyi verdiği bu büyük armağanı için Rabbe şükrediyoruz. Onun, rab’bin Egemenliği için cöert ve özgür taahhüdünü biz de sürdürmeye söz veriyoruz.

Cenazesi için daha sonra açıklama yapılacak.